Gents

Zdjęcie to zrobiłem po całodziennym pobycie na terenie Targów w Kolonii, po dniu pełnym wrażeń i przejściu wielu kilometrów między targowymi stoiskami, kiedy to już prawie wszyscy opuścili wielkie hale targowe. Po wejściu do tego pomieszczenia od razu poczułem surrealistyczną aurę, jego dziwność i niezwykłość. Wybrałem kadr symetryczny, najprostszy możliwy, dbając o ujęcie największej ilości przymocowanych do ścian pisuarów.

Z czasem przyszła refleksja, że w zdjęciu tym kryje się coś więcej, niż realistyczne przedstawienie wykafelkowanej toalety. Że mówi ono coś o kondycji człowieka, o naszej współczesnej cywilizacji.

O tym jak żyjemy i jak może wyglądać nasza przyszłość, zorganizowana bezwstydnie ergonomicznie, zgodnie z zasadą osiągnięcia maksymalnego celu najprostszymi środkami.

Zawsze staram się, żeby w moich zdjęciach zaistniała jakaś wartość dodana, którą można nazwać wkładem czy przesłaniem autorskim. Żeby oprócz tego, co „NA” zdjęciu, było rozpoznawalne coś, co jest „W” zdjęciu. W każdym razie taka mi zawsze przyświeca idea.

zapraszamy na wystawę

Tytuł „Gents”, 2010 rok, Kolonia, Niemcy
autor

Leszek Górski, mieszka w Krakowie, fotograf niezależny, autor tekstów o fotografii. Ulubione tematy to pejzaż miejski, architektura, martwa natura i człowiek w otoczeniu miejskim. Członek ZPAF od 2015 roku. Autor projektów „Pejzaże przewrotne”, „Matematyka i fotografia”, „Lamparium”, „Acid”. Teksty i fotografie publikuje na swoim autorskim blogu, w magazynie „Pokochaj Fotografie”, stronie internetowej ZPAF. Od 2020 roku student Instytutu Twórczej Fotografii (Institut tvůrčí fotografie ITF) w czeskiej Opawie.