widzę oczami wyobraźni

„Mnie tu wszyscy znają i wiedzą, że stary, ślepy i z psem. I mało tego, jeszcze pytają, czy samochodem już nie jeżdżę. Jestem synem górnika, to jest twardy gatunek ludzi. I jestem ze wsi, to powinienem na wsi mieszkać. Ale panie, na wsi ten węgiel jest drogi, ludzie palą śmieciami, a ja już mam 91 lat, to mi tam jest trudno to wąchać. W domu się zamknę, to co, tylko telewizor. A tu szeroko oddycham i nie wyganiają mnie, to jestem.

Takim sposobem tu jestem, tu mieszkam do początku grudnia. Zimą jestem w domu. Teraz jestem ślepy, widzę tylko jasne. Teraz flancuję cebulę, to mogę pokazać, jak sobie radzę. Widziałem, to pamiętam. Pomacam to wiem, gdzie jest góra, a gdzie jest dół cebulki. Kiedyś tak usiadłem i myślałem jak ja tutaj sobie poradzę. Dwa rządki sadziłem przez 2 dni, to bym to robił do Bożego Narodzenia.”

Edward

zapraszamy na wystawę

„Puściłem w ruch wyobraźnię. A jakbym taką deseczkę wziął, a zamiast deseczki to ten plastik, no i trochę kleju, żeby mi nie spadło. Ale jaki tu klej, musi być naturalny. No to woda i mąka, to nie trucizna. Teraz tak szybko, to może źle nałożyłem tego kleju. To jest cebula dymka i to będzie na szczypiorek. Wykopię rowek szypą i zanoszę to, wstawiam w ten rowek, przysypię ziemią i już jest zaflancowane. Jakbym widział, to i tak bym nie mógł się schylać. Kolana bolą, w krzyżu też boli. Już dzisiaj zaflancowałem 3 woreczki, jutro dokończę. Będzie koniec z cebulą i wezmę się za fasolę. Ale to inaczej. Tam już deski rozłożyłem, zrobię rowek obok desek i wezmę rurkę, tam mam z tyłu takie te dwucalowe. Wezmę miseczkę tej fasoli i nie będę się nachylał. Rurkę przystawię i wsypię 3 ziarnka i następne 3, i jeszcze 3. Mam metody. Ślepy. Muszę.”
Edward, 91 lat, ogródki działkowe w Koninie, 2022 r.
autor

Michał Mrozek

Michał Mrozek, gliwiczanin, autor pierwszej w Polsce książki dotyczącej futbolu amerykańskiego „More than a sport”. Pomysłodawca i realizator Fotograficznego Mastermindu, magazynu pokochajfotografie.pl i innych fotograficznych przedsięwzięć. W 2022 skupiony na dokumentowaniu historii z ogródków działkowych w całej Polsce, co w 2023 r. zaprezentuje w swojej kolejnej książce. www.michalmrozek.pl | ogrodki.michalmrozek.pl