Biały szkwał

Niszczycielska siła, zjawisko wysoce nieprzewidywalne i gwałtowne. Bardzo silny prąd, niosący ekstremalnie silne uderzenie wiatru powstałe z gwałtownej burzy na tle jasnego, bezchmurnego nieba. Biały szkwał to prawdziwy postrach żeglarzy. W przypadku jego wystąpienia, wiatr dochodzi nawet do 140km/h wywołując powstawanie mgły unoszonych kropel wody i pokrytych białą pianą fal. Zjawisko to występuje niezwykle rzadko. 

Skrupulatnie przygotowana, szczegółowa prognoza pogody nie przewidywała żadnych zagrożeń podczas międzynarodowych Mistrzostw Polski organizowanych w żeglarskiej klasie Star, które fotografowałam z pokładu małej łódki. Gdy błękitne niebo zamieniło się nagle w ciemną otchłań, a większość osób będących ze mną na pokładzie zakładała pospiesznie upchniętą w kątach, wodoszczelną odzież, owinęłam swój sztormiak wokół aparatu i, próbując utrzymać równowagę, zrobiłam to zdjęcie.
Aż trudno uwierzyć, ze zaledwie kilka ujęć przed jego wykonaniem świeciło piękne, beztroskie słońce.

zapraszamy na wystawę

Biały szkwał, Zatoka Gdańska, 2012 r.
autorka

Dominika Cabaj

Fotografią zaczęłam zajmować się wiele lat temu, w bardzo trudnym okresie mojego życia. Do dzisiaj fotografia jest dla mnie formą osobistej terapii. Gdy fotografuję, przenoszę się w inny wymiar czasoprzestrzeni, w której liczy się tylko człowiek po drugiej stronie aparatu i nasza, osobista relacja. To właśnie człowiek, jego świat, jego historie i losy, fascynują mnie najbardziej.
W moich fotografiach staram się pokazać to, co często trudno nam dostrzec w pośpiechu codzienności.
Więcej na stronie www.dominikacabaj.pl